نحوه طراحی سازه در فضاهای باز و مرتبط با المان شهری

طراحی المان شهری

هویت هر جامعه، بخشی از فرهنگ آن جامعه را نشان می دهد و زمانی که فضاهای موجود با هویت شهری همراه شود میتواند آرامش، امنیت و مشارکت شهروندان را به همراه داشته باشد. فضاهای شهری اغلب به عنوان محلی برای تعاملات اجتماعی شناخته می شوند و این تعاملات معمولا در مکان هایی رخ می دهد که شهروندان در آن حس امنیت و تعلق، دارند. وجود المان های شاخص علاوه بر زیبایی، کیفیت فضا را ارتقا می دهد و این کیفیت است که بر ذهن انسان نقش می بندد و بر حس مکان و خاطرات جمعی شهروندان تاثیر می گذارد. لذا طراحان شهری باید درفضاهای شهری، المان هایی را استفاده کنند که سبب انتقال هویت شهری در اذهان شود که به رضایتمندی شهروندان و بهبود کیفیت محیط شهری کمک می کند. به همین دلیل است که نحوه طراحی سازه در فضاهای باز و ارتباط آن با المان شهری بسیار حائز اهمیت است.
در ادامه محتوا با توجه به اهمیت بالای این موضوع در نظر داریم توضیحاتی خدمت شما ارائه دهیم. با ما همراه باشید.

چگونگی طراحی المان شهری

امروزه علم و تکنولوژی آنقدر پیشرفت کرده که ساخت المان های شهری نه تنها به طور گسترده بلکه در شکل های مختلفی صورت گیرد. همین مسئله باعث شده تا روش ساخت و متریال استفاده شده در این محصولات اهمیت بسیار زیادی پیدا کند. درواقع توصیه می شود تا در زمان ساخت المان شهری همواره از متریال ضد آب استفاده کنید تا در برابر بارش باران و برف هیچگونه تخریبی به وجود نیاید. علاوه بر تمام موارد گفته شده برای ساخت آن به گونه ای عمل کنید تا کیفیت آن در برابر گرد و غبار و تابش آفتاب دچار افت نشود.
به عنوان مثال تابش خورشید، با گذشت زمان باعث از بین رفتن رنگ المان های شهری خواهد شد و باید به این نکته توجه شود و در هنگام ساخت از مواد خود رنگ استفاده شود که در این مورد، به هیچ وجه رنگ آمیزی بعد از ساخت انجام نمی‌ شود. همچنین پاشیدن مواد ضد یووی در مرحله آخر رنگ آمیزی، باعث می شود که مقاومت رنگ بیشتر شود. همچنین استفاده از لایه های پوششی نانو در ساخت المان های شهری سبب می گردد که گرد و غبار و آلودگی، جذب این سازه ها نشود.
نحوه طراحی المان شهری باید به گونه ای باشد که به خواسته ها و نیازهای افراد توجه شود. همچنین در مورد نحوه طراحی المان شهری باید در ابتدا بدانیم که این فضاها برای چه ملیت و چه فرهنگ و منطقه ای باید طراحی شود.

انواع المان شهری

المان نمایشی
این نوع المان همانطور که از نامش مشخص است تنها به جنبه نمایشی می پردازد و مخاطب هدف آن تنها بخش یا گروه خاصی از اقشار جامعه است که در زمینه هنری مشغول به فعالیت هستند. البته در طی سال های گذشته این نوع از المان ها به ندرت در سطح شهرها دیده می شوند و اغلب بیشتر در مکان هایی مانند گالری ها، نمایشگاه آثار هنری و… قابل مشاهده هستند.
المان بیانی
برای ساخت المان بیانی اغلب به سراغ مکان های عمومی میروند زیرا مخاطب اصلی عموم افراد به شمار می آیند. این دسته از افراد اغلب در زمینه هنر و مهندسی اطلاعات خاصی ندارند، از همین رو طراحان سازه، سعی میکنند به طور خلاصه نشانگر مفاهیم خاصی باشند و پیام یا مفهوم خاصی را به مخاطب برساند و محل نصب و استقرار این دسته از المان ها، ساخت المان شهری معمولا در سطح شهر و میادین می باشد.
المان عملکردی
بر خلاف دو المان دیگر، طراحی و ساخت این نوع از المان شهری به تحقیق و مطالعه خاصی در زمینه نیازهای خاص انسانها نیازمند است تا استفاده بهینه در فضاهای نصب صورت گیرد. این المان ها مخاطب بیشتری نسبت به المان های بیانی و نمایشی دارند. ایستگاه اتوبوس، دکه های روزنامه، باجه تلفن نمونه هایی از این المانهای عملکردی می باشد.

هزینه ساخت المان شهری

یکی از مباحثی که همواره در رابطه با ساخت المان شهری وجود دارد، هزینه آن است. باید بدانید که المان که از آن تحت عنوان نماد شهری نیز یاد می شود یک نظام هندسی و تعادلی زیبا را دارا می باشد که شاخص ترین ویژگی های آن عبارتند از؛ حجم ها و اشکال هندسی، صفحه های قائم یا منحنی، اجزای سازه ای و به طور کلی هر چیزی که جنبه تزئینی و ساختمانی دارد.
در واقع در ساخت المان شهری تلاش می شود تا با کمک اجزا و شاخصه های مختلف، ذهن را به سمتی ببرند که پس از نام بردن از یک منطقه ناخودآگاه، المان مربوطه در ذهن آنها تصویرسازی شود و به شاخصه ها و ویژگی های خاص آن منطقه پی ببرد.
از همین رو اگر هزینه ساخت المان شهری ذهن شما را به خود مشغول کرده، توصیه می کنیم به بخش تماس باما مراجعه کنید تا کارشناسان ما اطلاعات کاملی در این حوزه در اختیار شما قرار دهند.